WEAVING ON

KIM JESTEŚMY?

Trochę o naszym projekcie i jego celach w Bielsku-Białej.

Czym jest projekt g29?

Wybraliśmy grupę młodzieży, którzy razem z nami przez najbliższe sześć lat, poprzez naukę, zabawę, kulturę, warsztaty artystyczne i co jeszcze wymyślimy… będą „tkać silne i niebanalne sploty współczesnej tkaniny miasta”. Młodzież w Projekcie G29 ma możliwość kształcić się, rozwijać, a w momencie osiągnięcia pełnoletności stać się Ambasadorami Zmian w naszym mieście, a być może nawet w Europie

ZESPÓŁ PROJEKTOWY

Ewelina Polak

koordynatorka Projektu G29

Ewelina Polak – Z-ca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej,
Koordynatorka Projektu Generation 29 (G29) – ESK 2029 realizowanego przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, przy współpracy z Fundacją Edukacji Pozaformalnej. Z wykształcenia Socjolog, Doradca społeczny, Specjalistka ds. CSR, Regionalny konsultant ds. zamówień publicznych, Coach, Trener. Posiada wieloletnie doświadczenie pracy w projektach unijnych i ministerialnych. Wykazuje duże umiejętności w zarządzaniu projektami, współtwórczyni i realizatorka projektu „CSR Celuj w Swój Rozwój” w wyniku którego powstały trwałe partnerstwa prywatno-społeczne. Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie aplikowania o zewnętrzne źródła finansowania, zarządzania zespołem, tworzenia innowacji społecznych. Jako animatorka Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Bielsku-Białej zainicjowała utworzenie wielu przedsiębiorstw społecznych m.in. Spółdzielni Socjalnej Synergia w Bielsku-Białej, Spółdzielni Socjalnej Czecho-Best w Czechowicach-Dziedzicach, Spółdzielni Socjalnej Serowa Kraina w Rajczy. Posiada kompetencje w pracy z młodzieżą. Jako Doradca Zawodowy pracowała dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach projektu „Mam zawód-mam pracę w regionie” w ramach POKL. Ponadto w Bielskim Stowarzyszeniu Doradców Zawodowych i Personalnych Aktywni zainicjowała utworzenie spółdzielni uczniowskich w bielskich liceach w projekcie „Doskonale albo Wcale – spółdzielnie uczniowskie” z Funduszu Inicjatyw Lokalnych, w którym również pracowała z młodzieżą jako Coach. Posiada również doświadczenie jako trener w prowadzeniu szkoleń z zakresu: ekonomii społecznej, budowania partnerstw międzysektorowych, CSR (Corporate Social Responsibility), mediacji, negocjacji, komunikacji, motywacji.

dr Dagmara Mika

dr Dagmara Mika – doktor nauk o polityce Uniwersytetu Śląskiego, absolwentka studiów wschodnich i stosunków międzynarodowych. Staż naukowy zrealizowała w Technicznym Uniwersytecie w Ostrawie, gdzie prowadziła badania z zakresu wykorzystywania środków europejskich w procesie wspierania rozwoju kompetencji przedsiębiorczych wśród studentów. Fundator oraz Prezes Zarządu Fundacji. Ekspert oceniający wnioski akredytowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Inicjatorka powołania Regionalnego Forum Współpracy Organizacji Pozarządowych oraz Centrum Mobilności Programu Erasmus+ w Bielsku-Białej.

dr Paulina Żmijowska

dr Paulina Żmijowska, Ph.D. – doktor University of Ostrava, Pełnomocnik Prezydenta
Bielska-Białej ds. Osób Młodych, wykładowca akademicki Uniwersytetu Ekonomicznego
oraz Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, Marketing Manager. W obszarze jej zainteresowań
naukowych i zawodowych znajdują się m.in. komunikacja internetowa, sektor e-
commerce, zarządzanie organizacją, międzykulturowa komunikacja społeczna i
budowanie wizerunku. Inicjatorka działań społecznych. W latach 2015-2016
współtwórczyni oddolnej inicjatywy Inicjatywa 2.15 w Bielsku-Białej, której ideą było
krzewienie wiedzy z zakresu mediów, nowoczesnych technologii, automatyzacji
procesów technologicznych, rozwoju rynku. Współorganizatorka dwóch edycji
międzynarodowej konferencji TEDxBielskoBiała, łączącej świat nauki, techniki i biznesu.
Założycielka Koła Naukowego Content 3.0, którego obszarem działalności skupiał się
wokół bezpłatnych szkoleń dla studentów, absolwentów, pracowników naukowych oraz
wszystkich chętnych z ekspertami z branży marketingowej, PR, e-commerce, IT i wielu
innych (obecnie działalność przeniesiona na grupę na Facebooku). Autorka licznych
publikacji biznesowych, artykułów naukowych oraz odczytów podczas konferencji
międzynarodowych. Od 2020 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Komunikacji
Społecznej

TRENERZY

Anna Jańczyk-Zabrocka

Anna Jańczyk-Zabrocka – ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na UPJPII oraz pedagogikę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Od wielu lat związana z III sektorem. Organizatorka wielu debat oksfordzkich dla studentów i doktorantów. Prowadząca debaty wprojekcie „Debaty Oksfordzkie – Podbeskidzie”.Mediatorka sądowa ze szczególnym uwzględnieniem spraw rodzinnych. Specjalistka ds. projektów w Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej.

Była wiceprezeska Fundacji Instytut Tertio Millennio w Krakowie. Pracowała jako doradczyni kluczowa w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w Bielsku-Białej. Zawodowo zajmuje się funduszami europejskimi, promocją, fundraisingiem, projektami grantowymi i organizacją wydarzeń.

Anna Jafernik

Anna Jafernik – koordynatorka i inicjatorka Turnieju Debat Oksfordzkich Podbeskidzie od 10 lat, prowadzi warsztaty z zasad debat oksfordzkich, krytycznego myślenia, argumentacji i weryfikacji źródeł informacji. Od 2004 koordynatorka i/lub realizatorka rozmaitych projektów i inicjatyw dla młodzieży  (Młodzieżowa Akademia Filmowa, Debaty Oksfordzkie, Działaj Lokalnie na Żywiecczyźnie, „Po pierwsze, debatujmy”, „Pomarańczowa Energia: Stop osamotnieniu dzieci”, „Akademia EkoAsów”).

Na co dzień pracuje w Żywieckiej Fundacji Rozwoju i kinie Janosik. Jest członkinią Zarządu Federacji Funduszy Lokalnych w Polsce. Absolwentka VIII edycji Szkoły Liderów, laureatka nagrody „Lokalny Bohater Śląska”.

Magdalena Pietraszko

Magdalena Pietraszko- właścicielka firmy Bliżej Dziecka i Siebie. Doświadczony
pedagog w pracy z dziećmi i młodzieżą, socjoterapeuta, trener TUS I i II stopnia.
Prowadzi terapię indywidualną i grupową, zajęcia z treningu umiejętności
społecznych, warsztaty w szkołach. Współpracuje z Pracownią Psychoedukacji i
Terapii, oraz z Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą nr 1 w Bielsku-Białej.

Agnieszka Będkowska-Kopczyk

Agnieszka Będkowska-Kopczyk – slawistka, językoznawczyni, tłumaczka, dziennikarka.
Ukończyła studia z filologii słowiańskiej i uzyskała doktorat w dziedzinie nauk
humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w językach
południowosłowiańskich, językoznawstwie kognitywnym i kulturowym oraz komunikacji
międzykulturowej. Badania naukowe i wykłady prowadzi w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim, w którym w latach 2020–2022 pełniła rolę Pełnomocnika Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej. Od 2022 roku współpracuje także z Wyższą Szkołą Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, gdzie dla studentów z zagranicy wykłada przedmioty związane z komunikacją społeczną i międzykulturową. W latach 2014–2020 zdobywała doświadczenie międzynarodowe jako wykładowczyni Uniwersytetu w Grazu (Austria), poza tym w ramach stypendiów wykładała w uniwersytetach w Słowenii, Chorwacji, Macedonii Północnej, Czechach, Norwegii i Danii. Posiada doświadczenie w koordynowaniu projektów naukowych, dydaktycznych i społecznych.

Jako dziennikarka współpracuje z niezależnym radiem Agora w Klagenfurcie, dla którego prowadzi program z wielojęzycznymi audycjami „Na styku kultur słowiańskich”. Pracę w radiu wykonuje na zasadzie wolontariatu. Jest tłumaczką przysięgłą języka słoweńskiego oraz tłumaczką literatury słoweńskiej na język polski (jej ostatnie tłumaczenie to powieść Niebo w jeżynach Natašy Kramberger (Biuro Literackie, 2020). Sama też pisze poezję – wiersze publikowała w „Wakacie”, „Śląskiej Sferze Gender”, „Babińcu Literackim”, a w Słowenii w pismach „Apokalipsa” i „Vpogled” oraz antologii „Opazovanje v tišini” („Obserwacje w ciszy”) portalu Poiesis.

Mary Sadowska-Łakomy

Mary Sadowskiej-Łakomy – Od 2003 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą zarówno kreatywnie, jak również wspierająco i wychowawczo. Ma za sobą doświadczenie pracy w Rodzinnym Domu Dziecka, organizowanie i koordynowanie obozów dla grupy osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, szereg projektów integracyjnych i inkluzyjnych. Przez półtora roku kierowała prywatnym przedszkolem. Prowadziła lekcje dramy w międzynarodowej szkole podstawowej i liceum. Szkoli nauczycieli i pedagogów w zakresie rozwoju twórczego dzieci i młodzieży, pedagogiki inkluzyjnej i demokratycznej współpracy z uczniem oraz rozwiązywania konfliktów i przemocy rówieśniczej. Reżyserowała pokazy i spektakle z grupami dzieci i młodzieży zagrożonymi wykluczeniem społecznym oraz z niepełnosprawnością (Projekt Lelenfant, Projekt Brave Kids, Brave Inclusive, Siedem Aniołów, Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie). Pomysłodawczyni koncepcji Brave Kids pod wrocławskim niebem i producentka wydarzeń w ramach festiwalu w 2020 i 2021 oraz Lelenfant od  2022 roku. W latach 2015 – 2016 koordynowała i reżyserowała wydarzenia w ramach Kwartetu Flow – czterech największych wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, za co otrzymała medal ESK 2016 od Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.Laureatka nagrody Prezydenta Wrocławia 30 Kreatywnych Wrocławia 2021 w kategorii kultura, sztuka, design.

Absolwentka studiów kulturoznawczych i studium pedagogicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz psychologii na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Odbyła roczny kurs oraz staż w Ośrodku Twórczej Edukacji Kangur. Ukończyła dwuletnią Szkołę Trenerów Sieć rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Prezeska Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja.